Wiosna z Jakubiakiem – wywiad w miesięczniku Food&Friends

Opublikowano w Tomek w mediach

Już wyszedł nowy numer dwumiesięcznika Food&Friends!

Nareszcie nadszedł czas, kiedy możemy przewietrzyć nasze kuchnie i lodówki. Odstawiamy ciężkie potrawy jednogarnkowe i biegniemy na rynek wypatrywać nowalijek. Zaprosiliśmy cenionych szefów kuchni, by zinterpretowali dla Was wiosnę na talerzu. Krzysztof Rabek z poznańskiej restauracji HUGO przedstawi Wam swoje autorskie wiosenne menu degustacyjne, które – jak twierdzi – „oddaje” go w 100%. Problemów z interpretacją tej pory roku nie miał też Tomek Jakubiak, którego najbardziej inspiruje właśnie sezonowość w kuchni.

W ubiegłym roku dwie przyjaciółki rozpoczęły działalność ekologicznego Zielonego Bazaru, a niedawno otworzyły swój sklep Zielona Spiżarnia. Jak chcą zmieniać nasze kulinarne upodobania?

Wyjazd w okolice Pogórza Izerskiego zaowocował wizytą w trzech miejscach, gdzie gospodarze z pasją dzielili się z nami swoimi kulinarnymi upodobaniami. W każdym z nich królowały przyrządzane na różne sposoby składniki i dania: warzywa, mięso i wypieki.

Z tymi ostatnimi właśnie łączy się nasz najnowszy cykl reportaży „Pieczemy”, w którym prezentować będziemy nowoczesnych pasjonatów rzemiosła piekarsko-cukierniczego. Na początek odwiedzimy szwedzką Gotlandię, która słynie z odradzającego się skandynawskiego rzemiosła. Jagnięcina i Thomas Drejing dopełnią ten wiosenny zastrzyk kulinarnej energii inwencji.

Nasz szwedzki przyjaciel udał się także dla Was do Nowego Jorku by przedstawić w cyklu „Najwięksi Szefowie Świata” Davida Changa właściciela restauracji Momofuku które w ostatnich latach stały się jednymi
z najgorętszych miejsc „Wielkiego Jabłka”.

Źródło: http://www.foodandfriends.pl

Do nabycia w kioskach i salonach prasowych.